Ginekologia dziecięca i młodzieżowa
Jakie objawy powinny nas skłonić do wizyty w Poradni Ginekologii Dziecięcej?
We wczesnym dzieciństwie, przed pierwszą miesiączką zaniepokojenie rodziców dziecka powinno wzbudzić:
- sklejenie się warg sromowych
- upławy, świąd i ból sromu
- częste infekcje układu moczowego
- krwawienie z pochwy przed 10 rokiem życia
- objawy przedwczesnego dojrzewania (wzrost piersi, pojawienie się owłosienia łonowego lub pachowego) przed ukończeniem 9 lat
- brak krwawienia miesiączkowego do 16 roku życia lub cech dojrzewania płciowego (rozwój piersi i owłosienia pachowego i łonowego) do 14 roku życia
Początek miesiączkowania jest wielkim wydarzeniem w życiu każdej dziewczynki. Ważne jest, aby dziecko było przygotowane na przyjście pierwszej miesiączki (średni wiek to 12-13 lat). Jest to swego rodzaju święto i dobrze, gdy matka (lub osoba najbliższa dziecku) wspiera córkę/siostrę/kuzynkę w tym, co się wydarzyło. Zmniejszy to stres związany z krwawieniem i zbuduje pozytywne nastawienie do tego wymiaru kobiecości.
Dziecko powinno notować kolejne miesiączki. Zainteresowanie bliskiej osoby ma na celu wykrycie nieprawidłowości wymagających konsultacji:
- przedłużona miesiączka (powyżej 10 dni)
- cykle miesiączkowe krótsze niż 21 dni
- obfite krwawienie (ze skrzepami)
- bolesne miesiączki, bez reakcji na leczenie przeciwbólowe
- wtórny brak miesiączki (brak krwawienia ponad 3 miesiące)
Kolejnym ważnym etapem w życiu kobiety jest rozpoczęcie współżycia seksualnego. Dobrze by było, gdyby łączyło się to z dojrzałością emocjonalną i społeczną. Często jednak jest inaczej i należy roztropnie towarzyszyć dziecku w celu uniknięcia poważnych problemów, takich jak niepożądana ciąża czy choroby przenoszone drogą płciową.
Rolą ginekologa jest rozmowa na te trudne tematy i podjęcie odpowiedniego działania. Ponadto rozpoczęcie współżycia jest czasem wdrożenia profilaktyki raka szyjki macicy (coroczne badanie cytologiczne).