• Podstrona w języku Ukraińskim UA
  • Tłumacz języka migowego
Strona główna/Usługi komercyjne/Poradnia urologiczna

Poradnia urologiczna

Lekarz wskazujący na model nerki

Czym zajmuje się urolog?

Urologia to dział medycyny, zajmujący się badaniem układu moczowo-płciowego u mężczyzn i układu moczowego u kobiet. Do zadań lekarza urologa należy diagnostyka oraz leczenie wszelkich schorzeń związanych z wyżej wymienionymi układami (stanów zapalnych, infekcji dróg moczowych, nietrzymanie moczu lub ból przy jego oddawaniu, problemów z nerkami, itp.).

Specjalista urolog zajmuje się również leczeniem męskich schorzeń związanych z układem rozrodczym. Można powiedzieć, że urolog to "męski ginekolog", a więc każda zmiana w obrębie narządów, zaburzenia erekcji, impotencja itp. to problemy, z którymi mężczyźni powinni zgłaszać się do specjalisty.

Urolog piszący na laptopie

Nie należy jednak kojarzyć wizyty u urologa ze stresem. Choć badanie, a nawet wywiad lekarski, w oczywisty sposób związane są z intymnością, należy pamiętać, że celem lekarza jest pomoc w rozwiązaniu często bardzo uciążliwych problemów zdrowotnych. Szybka diagnostyka z pewnością wpływa na czas leczenia, więc w razie jakichkolwiek dolegliwości ze strony układu moczowego należy niezwłocznie zgłosić się do specjalisty.

Jak należy przygotować się do badania urologicznego?

  • Najlepiej tuż przed planowaną wizytą wykonać podstawowe badania krwi i moczu.
  • Jeżeli w przeszłości były wykonywane prześwietlenia lub badanie, USG w obrębie układu moczowo-płciowego, warto przynieść ze sobą zdjęcia/wyniki badań,
  • należy przypomnieć sobie o wszelkich lekach, które zażywało się w ostatnim czasie (także o ziołach),
  • zapisać wszelkie objawy, które towarzyszą zgłaszanemu problemowi nawet, jeśli wydają się niezwiązane lub też mało istotne 
  • przed badaniem należy zadbać o higienę i czystość.

Nasi specjaliści

Doktor nauk medycznych Ryszard Zbroński specjalista urolog, specjalista chirurgii ogólnej

do góry